SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 32

Aşağa gitmek

SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 32

Mesaj  Admin Bir Ptsi Eyl. 07, 2009 3:34 pm

SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 32


MESİRE YERLERİ :
1-KAŞARDI : İlçe merkezine 500-600 Mt.uzaklıkta,İmam Hatip Lisesinin arkasına düşen ve Havut denen kaynak suyunun civarıdır.Günü birlik piknik yapılabilir,çok yeşillik,serin ve gölgelik yerlerdendir.Çavuş Mahallesi Kooperatif evleri ile İmam Hatip arkasında,belediyeye ait bir yeşil alan ve park vardır.İçinde artezyen suyu mevcuttur.
2- ODA SEKİSİ : Sultan dağlarının eteklerindedir.Buradaki kaynak sularının belediyece toplama merkezi vardır.Bu su şehir içme suyunun en önemli kaynağıdır.Tüm Akşehir gölü ve ova kuş bakışı görülmektedir.
3- BADEM DÜZÜ : Sultan dağlarının eteklerinde ve Oda Sekisinin alt kısmındadır.Düz bir alan olup çok güzel mesi-
relik yerdir.Yatırım ve değerlendime yapıldığı takdirde dağ turizmine elverişli yerlerdendir.Kaynak suyu vardır.
4- ÇİĞDEM DÜZÜ : Baharın ilk çiğdemleri burada yeşerir.Badem düzünün karşı tepesindedir.Mesire yeridir.
5- KAYMAK PINARI : Korunun başında,Orman bekçi kulübesinin altındadır.Güzel bir mesire yeridir.Yatırım olabilir.
6- ASMALI : Doğancık köyündedir.Orman içindedir.Çamların arasında kaynak suları olan bir yerdir.Yatırım yapıldığı takdirde önemli bir sayfiye yeri olabilir.Orman idaresinin binaları ve geyik yerleri vardır.
7- KİRAZLI : Doğancık köyünde olup Asmalının üst kısımlarındadır.
8- MANASTIR DÜZLÜĞÜ :Eski Dort köyünün üst kısımlsrında Manartır mevkiindedir.Kaynak suyu vardır.Manastır kaybolmuştur.Eski hamam yeri halen durmaktadır.Hazine arayanların kazı yerlerindendir.
9- AKPINAR : Yeşilçiftlik ile Sultandağı arasındadır.Kaynak suyu bol ve dinlenme yeridir.Yeşilçiftlik belediyesi buraya güzel bir bina ve dinlenme yerleri ve havuzlar yapmıştır.Çok güzel ve serin bir yerdir.
10- DUTLUCA : Buraya İl Özel İdaresi Balık tesisleri ve dinlenme yeri yaptırmıştır. Çok güzel bir dinlenme ve mesire yeridir.Yeşilçiftlik kasabasındadır.
11- MELEŞE : Yeşilçiftlik kasabasının dağ eteğindedir.Kaynak suyu vardır.Güzel bir mesirelik yerdir.
12- Dereçinede,Buz Mağarası önleri ve Çağman Mezarlığı yanları,Kırca,Çamözü,Kavaklı Mahallesi,Akbaba da eski Akbaba köyünün bulunduğu yer ve Yakasinek Oğuz ve eber gölü civarı görülmeye değer mesire yerleridir.

İLÇEDEKİ OTELLER :
İlçede 4 adet otel bulunmaktadır. İkisi şehir içinde,birisi istasyon yolu kenarında şehir içinde diğeride şimdiki Hastane yanındadır. Hepsi kaloriferlidir.Yaşar oteli haricindekiler kış aylarında,otelleri pansiyon olarak öğrencilere vermektedirler.
İLÇEDEKİ OKULLAR :
1- Afyokarahisar Kocatepe Üniversitesine bağlı Yüksek Okullarımız Öğrencilere hizmet ve eğitim vermektedirler.Bu okullar Kendi binasında ve Kırca yolu üzerinde,Yeni Mahalle hudutları içindedir.İlçedeki öğrenciler için Özel Pansiyonlar bulunmaktadır.Öğrenciler ev'lerde de oturmaktadırlar.
2- İlçemizde bir klasik Lise ,Endüstri Meslek Lisesi ve bünyesinde Çok Amaçlı Lise, İmam Hatip Lisesi,Sağlık Meslek Lisesi, 3 adet ilköğretim okulu bulunmaktadır.
3- İlçede Kapalı Spor Salonu bulunmaktadır.Bu Spor Salonu Afyonkarahisar Valisi Muzaffer DİLEK'in gayretleri ile ilçemize yaptırılmıştır.
4- İlçede ve kasabalarında Kütüphaneler bulunmaktadır.
5- Bütün köylerde ve kasabalarda ilköğretim okulları vardır.Olmayan yerlerden taşımalı öğrenci getirilmektedir.

SAĞLIK :
İlçemizde bir Sağlık Ocağı,Devlet Hastanesi bukunmaktadır.Devlet Hastanesi 1989 yılında açılmış ve belediyenin üst katında hizmet vermektedir.2009 yılı sonuna doğru yeni binasına taşınacaktır.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 78
Kayıt tarihi : 28/07/09
Yaş : 79
Nerden : SULTANDAĞINDAN

Kullanıcı profilini gör http://ishakli03.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz