SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 16

Aşağa gitmek

SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 16

Mesaj  Admin Bir Çarş. Ağus. 05, 2009 2:23 pm

(GEÇEN SAYININ DEVAMI)
5- ÜÇPINAR ÇEŞMESİ: Bu çeşme Mehmet CİĞERLİ'nin evinin yanında idi.Üçpınar ismini alması da,iki oluk ön kısmında,bir oluk çeşmenin arka kısmında bulunmasındandı.Bu çeşme şimdi eski yerinden alınıp,Emniyet Binasının karşısındaki,yolun alt kısmına,çeşmenin aslına uyularak yeniden yapılmıştır.Emniyet binası yapılınca,çeşme kullanılamaz olmuş ve 1984 yılında belediye tarafından şimdiki yerine yaptırılmıştır.Çeşmenin suyu Hacı Ömer Çavuş türbesinin,doğu kısmındaki bir bahçenin içinden gelmektedir.Kitabesi yoktur.Kimin tarafından yapıldığı bilinmemektedir.
6-HÜDÂVERDİ ÇEŞMESİ:Bu çeşmenin suyu,çavuş çeşmesi arkasındakiMuammer ÜNAL'ları arsasındaki bir kuyudan gelmektedir.Eskiden burası dere ağzı olup buradaki kaynaktan su çıkmakta imiş.Sonradan üstü kapatılmış ve kuyu gibi yapılmıştır.Hüdâverdi çeşmesi,şimdiki Mevlüt SARISU'ların dükkanlarının önlerindeydi.Çeşmenin arkasında,medrese denilen eski evler ve yıkıntılar vardı.Bu arsalar 1959 yılında belediye tarafından satıldı.Arsaların önünü çeşme kapatınca,çeşmeyi yerinden söktüler,attılar.Hemen Hükümet Konağının duvarına aslına uygun olarak nakil edilmiş olsaydı,şimdi çeşme bir eser tarihi eser olarak kalmış olacaktı.Bilgisizlik,
ihmâl ve vudumduymazlık bu güzelim eserin yok olmasına neden oldu.(Tahminim bu çeşmenin bazı taşları ve kitabesi bir evin ihata duvarında olması çok muhtemeldir.Ev sahibi biliyorsa getirsin)
Bu çeşme,Hüsam Zade'nin oğluAli ve Abdurrahman ağa adlarına H.1204,Milâdi 1789 yılında yenilenmiştir.Kitabesi 55x60 Cm.ebadındadır.Kitabesine bile sahip çıkılmamış,adeta kaybolması istenmiştir.
KİTABESİ
Hamdillah tamam oldu bu çeşme,rabbi doğru etti,
kar gibi erişti.
Lutfu yezdani nice yıllar
içilmekte balup,hali olup mahrum.
Muhammed Allah Hüdaverdi imcelid,
Ab, cenaniki derinde şad.
(içsin) etsin Ali bin Hüsam Zade,
Keserden im çevirsün,Sagid bin
Abdürrahman tarihi oldu
Banisi etme der ey saki
Ya gavmike oldu emir sabahani
Sene 1204

7- AYAN ZADE ÇEŞMESİ :Eskiden kesik çeşme derlerdi.Şimdi (Hüdâverdi kaybolunca) Hüdâverdi denilmektedir.
Ali YAŞAR'ın dükkânının köşesindedir.Ön yüzünde Selçuklu kabartması vardır.Kitabesi yoktur.Ali ÇINAR'ın dedesi
İSHAKLI ayanından olduğu için bu isim verimiştir.Belediyece 1993 yılında yeniden tamir edilmiş ve suyuda akıtılmıştır.Suyunda mikrop bulunduğu için,1995 yılında suyun çıktığı kuyudan itibaren,eski boruları yenilenmiştir.
Suyu Muammer ÜNAL'ları çavuş çeşmesi arkasındaki kuyu kaynağından gelmektedir.
8- HARMAN PINARI ÇEŞMESİ: Bu çeşme yüz yıllardır varmış.1956 yılında İSHAKLI'yı kalkındırma cemiyetince yeniden yaptırılmıştır.Suyu İSHAKLI Korusu,Çiğdem Düzü mevkinden gelirdi.Su yolları bozulunca,şehir suyuna bağlanmıştır.Bu çeşmeyi 1995 yılında belediye tamamen yıkmıştır.Hemen yanındaki İSHAKLI ilkokulu duvarına
Ramazan ÇETİN tarafından,öğrencilerin ve halkın su , içebilmesi için bir çeşme yapılmıştır.Yıl 1995,suyu şehir içme suyuna bağlanmıştır.
9- TOĞLU SUYU:(ŞARLAK): Kaynağı Sultan Dağlarındaki ODA SEKİSİ tepesinden çıkar.Eskiden Şarlak mevkiine akar ve meşhur TOĞLU bağlarını sulardı.1958 yılında Şehir içme suyuna bağlanmıştır.Saniyede 10-15 litre arası suyu vardır.
10- YENİ PINAR ÇEŞMESİ : Selçuk Mahallesinde Mehmet ÇOBAN evinin yanındadır.En iyi suyu olan çeşme diye bilinir.1985 yılında çeşme yeniden tamir edilmiş ve su yolları yenilenmiştir.Suyu damlar kaya dan ve badem düzünden gelir.
11- ORTA MESCİT PINARI ( Bu çeşmeye yeni Pınarda denilirdi)Bu çeşmenin suyu Yeni Pınardan ayrılarak gelirdi.
Ahmet BAĞCI evi yanındaydı.Tamamen yıkılıp atılmıştır.2009 yılında yeni seçilen yerel yönetim bu Çeşmeyi yeni
bir yere ve aynı civara yapmayı taahhüt etmiştir.
12- KUYULU BAĞ (GULİ BAĞ) : Bu su Abdil ÖZDİL'e ait yakadan çıkar,Çavuş Mahallesi KAŞARDI mevkiindedir.Şimdi burada 75.ci ylı İlköğretim okulu vardır.Sulama suyunda kullanılır.Karasu suyuna karışır.
13- HAVUZ (HAVRUZ) KAYNAĞI : Kaşardı mevkindedir.Hıfsı GÜREL'in buradaki bahçesinin karşısındadır.1988 yılında Havuz'un etrafı duvarlarla çevrilmiş ve içerisi temizlenmitir.Bahçe sulamasında kullanılır.
14 SITMA PINARI KAYNAĞI : Şimdiki Mezbahanın ve Kaşardı evlerinin yanındadır.Suyu bir kuyudan çıkmakta idi.Sıtma olanlar eskiden bu su da yıkanırlrmış ve bu bakımdan adı,sıtma pınarı olmuştur.Kara suya karışır.
15- HAMAM PINARI KAYNAĞI : Şimdiki Ziraat Bankasının yanındaki Celal UTKU 'ya ait arsadan çıkmaktadır.Suyu Lağım kanalına bağlıdır.Küçük Karasuya da karışır.
16-ZİRAAT BANKASI ÇEŞMESİ : Bu suyun kaynağı,Kadir ŞEN evinin karşısındaki bahçeden çıkmaktadır.1985 yılında Belediye bu kaynaktan suyu alarak,Banka yanındaki çeşmeyi yapmıştır.Şimdi akmamaktadır.
17- KIRCA SULAMA SUYU :Kırca deresi ile İSHAKLI'nın ortak derelerinden gelen ve bahçe sulamasında kullanılan Kırca Kasabası ile müşterek bir su'dur.IRMAK arığı ile Kayran tarafına,SAĞIR arık ile,İstasyon yolu ve Terzi kavağı civarına,TATAR arık ile Pınarbaşı ve Demir yolu altına giderek,buralardaki arazileri sular. Bu Mahkeme kararı ile haftada 3,5 gün İSHAKLI'ya,3,5 gün KIRCA ya olarak yarı yarıya kullanılmaktadır.İshaklı 'nın bu su daki hakkı 31 Mayıs'ta sona erer.İlâmı belediyededir.
Bütün bu çeşmeleri ve suları ileride unutulmaması için buraya almış bulunmaktayım.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 78
Kayıt tarihi : 28/07/09
Yaş : 79
Nerden : SULTANDAĞINDAN

Kullanıcı profilini gör http://ishakli03.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz