SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 2

Aşağa gitmek

SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 2

Mesaj  Admin Bir C.tesi Ağus. 01, 2009 1:50 pm

Yıllardan beri ikinci bir antik kent aranmışsada bulunamamıştır.Aranan bu antik kent 100 yıldır Bolvadin ve Emirdağı arasında aranmıştır.Bu kitabın yazarı YÜKSEL ÖZDEMİRİN Belediye Başkanlığı döneminde kaçak kazı yapanlar bazı kırık yazılı taşları YÜKSEL ÖZDEMİRE vermişlerdir.Verilen bu taşları YÜKSEL ÖZDEMİR Afyonkarahisar müzesine teslim etmiştir.Amerika ve Hollandalı tarihçiler müzedeki bu taşları okumuşlar, aranan ikinci Antik kentin bu taşta yazılı olduğunu anlamışlar ve ilçeye gelerek taşların bulunduğu yöreyi göstermesi için ....... Köyündeki bu yeri tespit etmişler ve çevrenin fotorafını çekmişlerdir.Edinilen bilgiye göre bu Antik Kentin adı OREKREA (AUROKRA)'dır.Kitabeyi Prof.Dr.Thomas Drew-Bear okumuştur.Antik şehrin yerini öğrenmeye gelen Amerşkalı ve Hollandalı kişiler UNESCO'dan para temin ederek kazı çalışmaları yaparak şehrin meydana çıkarılmasını sağlayacaklarını söylemişlerdir.Ancak 16 yıldır hiçbir girişim olmamıştır.
İlçeye bağlı Kırca Kasabasındada eski taşlar ve dere yatağı altında kalmış ve şarap mahzenlerinin bulunduğu görülmüştür.
İlçenin Büyük Karasu mevkiinde ve Yeşilçiftlik kasabası ile arasındaki yerdede çok eski bir höyük daha bulunmaktadır.Bu höyükün Bizans devrinden kalma olduğu sanılmaktadır.
İlçenin demir yolu altı höyük mevkiindede yapma höyük bulunmakta, bu höyükteki bazı kazılardan anlaşıldığı üzere insan kemikleri çıkmaktadır.İşte bütün bu, antik kentler höyükler, Manastır ve eski taşların çevrede çıkması İSHAKLININ önemini arttırmakta ve çok eskiye dayandığın göstermektedir.
M.S 737 yıllarında burada oturan halk Battal Gazi İslamiyete davet edilmiş,kabul görmeyincede çıkan savaş sonrası halk kılıçtan geçirilmiştir.Battal Gazinin kumandanlarından Ahmet Tarhani (Tarhan) Ve Ahmet Remzi burada şehit düşmüş olup türbesi Akşehir Yolu üzerindedir.Bu şehitlerden Tarhanın ilk tüfeği yaptığıda rivayet edilir.
Daha evvel şehitli isimler alan İSHAKLI, Selçuklu Devrine kadar Bizanslıların şehirleri arasında bulunmakta idi.Gerek Bizanslıların Doğuya yaptığı savaşlardan,gerekse Türklerin batıya yaptığı akınlardan doğunun ve batının yol uğrağı olmuştur.
Selçukluların 1071'den sonra, Anadoluyu Türkleştirmek gayesi ile Konyayı başkent yaptıktan sonradır ki, İSHAKLI el değiştirerek Selçuklu Devletinin topraklarına ilhak edilmiş ve Orta Asyadan gelen Oğuz Türkleri bu beldeye yerleşmişlerdir.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 78
Kayıt tarihi : 28/07/09
Yaş : 79
Nerden : SULTANDAĞINDAN

Kullanıcı profilini gör http://ishakli03.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz