SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 29

Aşağa gitmek

SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 29

Mesaj  Admin Bir Ptsi Eyl. 07, 2009 3:30 pm

SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 29

SANAYİ KURULUŞLARI :
1- İlçemiz Dereçine kasabasında Meyva suyu fabrikası vardır.Bu fabrikanın temeli Dereçine belediye başkanı Halis AÇIKGÖZ'ün gayretli çalışmaları sonucu 1975 yılında hakl ortaklığı ile Toprak-Su Kooperatifi adına atılmıştır.Ancak
fabrika üretime geçememiş,yıllarca sürüncemede kalmış,siyasilerin bizim partiyi desteklerseniz bu fabrikayı yapa-
cağız şeklindeki sözlerine maruz kalmıştır.Yıllarca yapılamayınca da enflasyona kurban gitmiş ve paralar pul olmuş,fabrika yapılmamıştır.Yarım kalan bu fabrikayı,önce DERTA isimli şirket satın almış,devlete olan borçları ödemiş,kalan miktarıda kooperatife vermiştir.DERTA fabrikayı bir süre çalıştırdıktan sonra,bu fabrikayı 1990 yılında MORELLO'ya satmışlardır.Şimdi Ali AKMAN isimli şahsın şirketinin malı molarak hizmet vermektedir.İlçemizden ve çevresinden Vişne ve Elma almaktadır.Bu meyvalardan Konsantre ve meyva suyu çıkartmaktadır.20-25 işçi çalışıyor

2- KÜHNE Fermantasyon A.Ş.ye ait Sirke fabrikası,İlçe merkezinin İstasyon yolu KİLİSECİK mevkiinde bir adet sirke fabrikası bulunmaktadır.Bu fabrika Alkolden Fermantasyon yolu ile sirke üretmektedir.% 90 Alman sermayeli bir fabrika olup yılda 10-20 bin ton arasında sirke üretimi yapmaktadır.1991 yılında yapılmıştır.Bu kitabın yazarı Yüksel ÖZDEMİR'in belediye başkanlığı döneminde ve onun gayretleri ile kurulması sağlanmıştır.15-25 işçi çalışmaktadır.Şirketin Genel Müdürlüğü İSTANBUL'dadır.

3- KAVALA : İlçe merkezi istasyon yolu üzerinde Kilisecik mevkiinde KÜHNE sirke fabrikasının yanında,Kavala Şirketler grubuna ait Konkav-Kavala konserve fabrikası bulunmaktadır.Fabrika 1991 yılında yapılmıştır.Fabrikada konserve ve turşu olarak Hıyar ve Biber turşusu ile,kiraz,vişne,üzüm,erik,kayısı,mandalin,portakal,greyfut konserveleri yapılmaktadır.Üretimi tamamen yurt dışına ihraç edilmekteydi.Fabrikada tam kapasite çalıştığında 600-800 işçi çalışmaktaydı.
KÜHNE ve KONKAV'ın ilçeye yapılmasında ve fabrikanın buraya getirilmesinde en büyük pay,eski DERTA ortaklarından Baki ÇEKER'e aittir.Yine fabrikaların yapımı sırasında hiçbir fedakâlıktan çekinmeyen Belediye başkanı Yüksel ÖZDEMİR'in büyük emekleri vardır.Belediye başkanı ve Meclis üyesi arkadaşları,Mustafa KOÇLUK,Hüdayi ÖZEL,Remzi ÖZDİL,Mevlüt SARISU,Halil ÇALLI,Mustafa IŞIK,Yılmaz KOÇLUK,Mehmet AKGÜN,belediyeye ait Kilisecik mevkiindeki çayırlığı bu fabrikaya satarak,fabrikaların ilçeye yapılmasını sağlamışlardır. 1995 yılı başında KAVALA fabrikası çeşitli nedenlerle kapanmış ve ilçemiz işsiz kalmıştır.2007 yılında nihayet KAVALA,fabrikasını NİMES firma-
sına satmıştır.Şimdi NİMES ilçemizde fabrikayı 40-50 işçi ile çalıştımaktadır.Fabrikada çilek,kayısı işlenmektedir

4- MARTAŞ : Martaş şirketi ilçemiz Doğancı sınırları içinden fabrika yapmak üzere 2009 yılında arsa satın almıştır.Bu fabrikanın ilçemize getirilmesi için yoğun çaba gösteren Kafi DEMİRAY'ın büyük katkıları olmuştur.Şirket ilçemizde biber v.s. ürün ektirecektir.Organik üründe düşünülmektedir.

İLÇEMİZ HUDUTLARINDAKİ AKARYAKIT İSTASYONLARI :
1- AKÇAM Petrol tesisleri,Akbaba köyü ile Çamözü arasında olup,iki köyün isimlerinin baş harflerinden bu ismi almıştır.En modern tesislerdendir.Her türlü konfora sahiptir.20 civarında işçi çalışmaktadır.
2- KİRAZLI BAHÇE,Total petrol tesisleri,Dereçine kasabası hudutları içindedir.Kiraz bahçelerinin içinde olduğundan bu ismi almıştır.Her türlü konfora haiz ve çok modern bir akaryakıt tesisidir. 25 civarında işçi çalışmaktadır.
3- DEN-AR petrol tesisleri,SHELL grubuna dahildir.Kırca ile Dereçine kasabası arasında olup,önce ASLANLI ismi ile Yıldıray YILDIZ bu petrolü kurmuştur.Sonra burayı başkaları almış ve adıda der-ta olmuştur.Çok geniş bir alana sahip,ihtiyaç sahiplerinin hizmetindedir. 10-15 işçi çalışmaktadır.
4- YILDIZ petrol tesisleri,Sultandağı ilçe merkezi hudutları içerisindedir.Her türlü ihtiyaca cevap vermektedir.10-15 işçi çalışmaktadır. YILDIZ lar şirketine aittir.
5- ŞEHİRİÇİ YILDIZ petrol tesisleri,Sultandağı ile yeşilçiftlik arasında,kaşardı mevkiindedir.Her ihtiyaca cevap verebilmektedir 2-3 kişi çalışmaktadır.
6- AKSOY petrol,ilçemiz hudutları içindedir.Aksoy Koll.şirketine aitti.Şimdi kiraya verilmiştir. 10 kişi çalışmaktadır.
7-YAŞAR petrol tesisleri,Yeşilçiftlik kasabası hudutları içindedir.Her türlü ihtiyaca cevap verebilmektedir. 10-15 işçi çalışmaktadır.
8- YAŞAR petrol şirketine ait Yaşar Otel ve şimdi Hastane yanında şehir içi petrol tesisi bulunmaktadır. 2-3 kişi çalışmaktadır.
9- Yeşilçiftlik kasabası çıkışına doğru bir petrol tesisi daha yeni açılmıştır.
10-Yakasinek kasabası hudutları içinde yeni bir akaryakıt tesisi bulunmaktadır.Oktay ALATAŞ ve İbrahim AKSOY burayı satın alıp açmışlar ve şimdi yeni sahiplaerine satmışlardır.

İLÇEMİZ HUDUTLARINDAKİ SOĞUK HAVA DEPOLARI :
1- Sultandağı belediyesine ait 500 tonluk depo,elma üreticilerine hizmet vermektedir.
2- Özel İdare Md.lüğü ve Sultandağı Belediyesine ait 1500 tonluk depo elma ve kiraz üreticilerinin hizmetindedir.
3- Yakasinek belediyesine ait 1000 tonluk depo
4- Dereçine belediyesine ait 1000 tonluk Depo,kiraz ve elmacıların hizmetindedir.
5- Akbaba köyünde ORKÖY Gnl.Md.ce yaptırılan 2000 tonluk depo.Hizmettedir.
6-Çamözü köyünde yine ORKÖY Gnl.Md.ce yaptırılan Şoklamalı 1000 tonluk depo hizmettedir.

İlçemizin yeni depolara ve entegre tesislere halen ihtiyacı vardır.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 78
Kayıt tarihi : 28/07/09
Yaş : 79
Nerden : SULTANDAĞINDAN

Kullanıcı profilini gör http://ishakli03.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz