SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 26

Aşağa gitmek

SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 26

Mesaj  Admin Bir Ptsi Eyl. 07, 2009 3:24 pm

EMİR DAĞLARI :
İç Anadolu ve İç batı Anadolu sınırında,Afyonkarahisar İl'i topraklarındaki,Emirdağ ilçesinden başlayıp,Koya ya doğru devam eden dağlardır.Emirdağ ilçesi sınırları kısmında bitki örtüsü bulunmaktadır.Diğer kısımlar neredeyse tamamen çıplak dağ kümesidir. 1989 yılından itibaren ilçemize bağlı Karapınar ve Üçkuyu kasabası dağlarına çam ormanı dikilmiş ve oldukça iyi sonuç alınmıştır. Yellibel tepesi 2070 Mt.Emiroğlu tepesi 2307 Mt.dir. Emir dağlarının
kütlesinin yapısında billurlu şistler,birinci zaman kıvrımlı tabakaları,arada andezit ve bazalt yer alır.Dağın atak kesimlerinde dağınık meşe ve ardıç çalılıkları görülür.İlçemiz hudutları içerisinde,Tınaztepe,Bölükkaya,Karaçat,Tekmezar,Tosbağalı tepeleri bulunmaktadır.

AKŞEHİR GÖLÜ :
960-970 Mt.yüksekliğindedir.332 Km.kare yüzölçümü bulunmakta,Sultan dağlarından inen dereler ile Eber gölü kaynağından beslenmektedir.Son yıllarda bu bölge mevsim normalleri altında yağış aldığı için,1988 yılından itibaren Eber gölünden,Akşehir gölüne su gelmemektedir. Suyu tuzludur.
Dördüncü zaman ve öncesi bu göl,Eber gölü ve Alvar gölü ile bir bütün göl imiş.Alvar gölü Çay ilçesi ile Çobanlar ilçesi arasında olup eski Türkiye haritalarında görülmektedir.Bu göl şimdi kurumuştur.
Akşehir gölü önemli bir göldür.Gölün üzerinde çok önemli bir hava akımı bulunmaktadır.Uçaklar bu hava akımı-
nı bozmamak için göl üzerinden dikkatli geçerler.Bu hava akımının tesiri ve Göl'ün verdiği nem bu yörenin meyva-
larını geceleri serin ve canlı tutmaktadır.
Göl,1879,1928,1935-37 yıllarında kurumuş,1938 den itibaren yeniden dolmuştur.2007-2008 yıllarında yeniden kurumuş ve 2009 da tekrar su çoğalmaya yüz tutmuştur.
Ankara Üniversitesi Jeoloji kürsüsünden,Prof.Nizamettin KAZANCI bu göl hakkında 1993 yılında Akşehirde top-
lantı yapmışlardır.Toplantıda gölün içinin temizletilip,tabanına çakıl ve kum atılmasını ve iç turizme açılmasını öner-
miştir.Ayrıca dere sularının önünün,dozerlerle açılmayıp göle gelen suların hızla akmasının ve bulanık vaziyette gelmesinin önlenmesini önermişlerdir.Kamış biçiminin,gölün dışından içeriye doğru değil,içeriden dışarıya doğru biçilmesinide önermiştir.Göle akan bulanık sular,göl ortasında bir kum adacığı meydana getirmiş,gölün dalgaları
ile bu adacıktaki ince kum taneleri gölü sürekli bulandırıp,zemindeki su gözeneklerinin kapatılmasına neden ol-
maktaymış.Sultandağı ilçesi ile Akşehir ilçesinin birlikte bir vakıf kurmalarını ve göl'ü kurtarmalarını söylemişlerdir.
Bu göl bataklık haline gelirse bu yörede kesinlikle mevsim değişikliği olacağını ve halkın mağdur olacağını söylemişlerdir. Göl Tabiat ve Kültür varlıklarını Koruma Kurulunca SİT alanı ilan edildiğinden,bu gölde kuş avlanması ve göl suları çekildikçe çevresindeki mer'aların sürülmesi,kamış köklerinin yakılması yasaklanmıştır. Tarla sahipleri bile arazilerini sürebilmek için bu kuruldan izin almak zorundadırlar.Bu Mer'aları sürülmesini önle-
mek,Sultandağı,Akşehir ve Yunak Kaymakamları ve Mal Müdürlükleri ve yerel yönetimlerinin görevlerindendir.
İstanbul da kurulu olan Türkiye Doğal Hayatı Koruma Derneği,Akşehir gölü hakkında şu bilgileri vermektedir.
Rakım 960 mt. Alanı 353 Km.kare,maksimum derinlik 7 Mt.Suları tatlı,organik maddelerce zengin,ötrofik bir göldür.Kuzey kıyıları dışında,gölün tüm kıyıları 1-2 m.genişliğinde çok sık kamış ve sazla,göl içindeki aynalar ise
nilüferlerle kaplıdır.Kuzey tarafı genellikle çıplaktır.Güneyde ise,(yani Sultan dağları tarafı ) geniş meyva bahçeleri bulunur.Batı ve doğu kısımları ise tarım alanları ile çevrilidir.Gölde balıkçılık yapılmaktadır.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 78
Kayıt tarihi : 28/07/09
Yaş : 79
Nerden : SULTANDAĞINDAN

Kullanıcı profilini gör http://ishakli03.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz