SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 20

Aşağa gitmek

SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 20

Mesaj  Admin Bir Cuma Eyl. 04, 2009 3:08 pm

SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 20

BİR ATASÖZÜ İLE İLGİLİ RİVAYET:
"Gelin At'a binmiş ya nasip demiş" Türk Dil Kurumundaki söz
"Gelin At'a binmiş,kimin kapıya demiş" İSHAKLI daki söz."
Burada bir rivayet, anlatmak yerinde mi olur ? Bilemiyorum.Kimseyide incitmek niyetinde değilim.Yanlış anlaşılmasını da istemem.Olay tamamen İSHAKLI da geçmiş ve halk arasında anlatılagelmektedir.
İSHAKLI daki Hacı Aziz (hacazoğlu) oğullarına Şahan oğullarıda denirmiş.
"Hacı Aziz ağanın babası Abdil ağa genç bir kişi iken,evlenmek üzere bir kıza nişanlanmış,fakat aynı kızı Akşe-
hir deki meşhur Mütesellim Çakır ağanın İSHAKLI daki akrabaları,Hacı İsmaillerden bir gençte istermiş.Önce Abdil ağa tarafı istediği için,öbür taraf kızı isteyememiş.Bu kızı kendilerininde istediğini Çakır ağayada söylemişler.Düğün
başlamış,yenmiş,içilmiş ve kız Abdil ağaların ev'ine gelmek üzere At'a bindirilmiş (Eskiden düğünlerde gelin At'a bindirilirdi.Şimdi bazı köylerde bu gelenek halen devam etmektedir.) Tam bu sırada Çakır ağa Akşehirden İSHAKLI ya gelmişve gelinin bindiği at'ın başından çekerek,gelin hanımı,kendi akrabası olan gencin evine indirmiştir,bu duruma çok üzülen Abdil ağanın gözlerinden yaşlar boşanmış,bu durumu gören ileri gelenler ve İSHAKLI Belediye başkanı Hacı Seyfettin bey,araya girmiş,oğlum Abdil efendi üzülme,dünya hali,böyle şeylerde olabiliyor,ben sana kendi kızımı vereyim demiş.Aynı gün,bu durum Çakır ağaya da söylenmiş,Çakır ağa da,durumun ilerideki vahim sonuçlarını görerek,böyle bir şeye çok sevindiğini beyan ederek yardımcı olacağını söylemiştir. Çalgı Hacı Seyfettin Beyin evinin önüne getirilmiş ve kızına gelin elbisesi giydirilip at'a bindirmişler.Yeni gelini davul ve zurna eşliğinde Hacı Azizlerin Abdil ağanın evine getirmişler ve evlendirmişlerdir.
Böylelikle Belediye Başkanı Hacı Seyfettin Bey,Hacı Aziz oğulları ile dünür olmuştur.Hacı Aziz oğulları,Hacı Seyfettin Beyin bu yaptığı evliliğe nişane olarak torunlarından birisine Seyfettin ismini vermişlerdir.
Hacı Seyfettin'in evi,çavuş çeşmesi arkasında,şimdikiYakup KAYA'nın evinin olduğu yerde imiş.Ev duvarlarında bulunan kesme taşlar bu evden kalma taşlardır.
Böyleleikle bir atasözünün nereden geldiği burada açıklanmış olmaktadır. Bu hikâyeyi bana,Rahmetli Dr.Mah-
mut ÖZER anlatmıştır.Dr.Mahmut ÖZER ana tarafından Hacı Aziz oğullarındandır.Baba tarafı da Hacı Mahmut ağa
oğlu Hacı Ömer ve onun oğlu Mustafa ÖZER'dir.Hacı Mahmut ağa,İSHAKLI'ya Deresinek köyünden gelip yerleşmeiştir.Kendilerine Deresinek köyündeki kayıtlara göre AYAN oğulları ve Ayan zadeler denirmiş.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 78
Kayıt tarihi : 28/07/09
Yaş : 79
Nerden : SULTANDAĞINDAN

Kullanıcı profilini gör http://ishakli03.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz