SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 18

Aşağa gitmek

SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 18

Mesaj  Admin Bir Perş. Ağus. 06, 2009 4:20 pm

(Geçen sayıdan devam)
Kervansaray'ın yazlık kısmının ortasında 7x7 Mt.ebadında dört kemer üstüne yükselmiş bir mescit vardır.Tamamen kesme taşlarla yapılmıştır.Mesctte yukarıda da bahis ettiğimiz gibi,çok eski bir eserden alınan kıymetli ve süslü taşlar bulunmaktadır.Yıkık olan yerler tamir edilmiştir.Minaresine çıkılan basamaklar mermerdendir. İçindeki kubbe ve mihrap kesme taşlarla yapılmıştır.Mescit ZAZADİN ve KIZILÖREN hanlarının mescitlerine benzer.Tamamen taştan yapılmasıda Kayserideki abideleri ve Konya daki Akçe gizlenmez mescidini hatırlatır.Tekrar etmekte fayda var.Bu Kervansaray'ın aynısı Konya -Aksaray yolu üstündeki Sultanhanı'nda mevcuttur.
Hanın yazlık kısmı 36x36 Mt.ebadında olup,iki tarafı kemerli yarı açık bölmelerle bezenmiştir.Hanın yazlık kısmı içinde eskiden Hükümet Konağı vardı.Bu konaktan önce Çavuş Mahallesi,Çavuş çeşmesi karşısında Hükümet Konağı varmış.Bu konak yandığı için,Kervansaray'ın içerisine ahşap yapı olarak nakil edilmiş ve sonradanda sağlamca yapışmış.Bu konakta yıkılarak şimdiki yerine getirilmiştir.Tabii bu arada da hanın bir çok yeride tahrip edilmiştir. Hanın kışlık kısmıını kapısı yapılmış ve eski haline getirilmiştir.İç Kapının kenarlarında Mihrabi hücreler olup,tavus kuyruğu şeklinde süsler vardır.Kapının kemeri 11 zıvanalı taşla örülmüştür. 47x65 Cm.ebadında,mer-
merde Şelçuklu sülüsü ile yazılmış şu kitabe vardır.
KİTABE ŞİMDİKİ DİLİMİZE GÖRE
Bu mübarek hanı Emirül müminin bürhanı,fetih babası,dünya ve dinin azizi yüce Sultan Keyhüsrev oğlu Keykavus'un hükümdarlığı günlerinde ben Ali kulu 647 yılında imal ettim.

Hanın içinde sağda ve solda 5 er göz vardır.Hanın batıya üç,Kuzey ve Güneye birer penceresi vardır.Kapalı kısım 20x 21,5 Mt.ebadındadır.Han bitirilecek şekilde tamir görmüş,iç kapısıda eski şekline sadık kalınarak takılmıştır.
Hanın hemen dış kısmında ufak bir hamam vardı.Bu hamam yıkılmış yerine 1986 yılında iki katlı bina yapılmıştır.Bu hamamdan hanın içerisinden ,su geçirilerek kalorifer gibi ısıtıldığı rivayet edilmektedir.
Han 1970 yılında Vakıflar tarafından tamir görünce,burası Vakıflar Genel Müdürlüğünün bir malı olarak görülmüş ve tamir işlerinin devam edeceği beklenirken,İlçemizdeki Tapu-Kadastro çalışmaları sırasında şöyle bir yanlışlık yapılmış ve tamir işi yıllarca gecikmiştir.
Maliyenin elinde eski bir Hükümet Konağı tapusu bulunmakta ve bu tapununda hudutları,taş anbar ve yol olarak gözükmektedir.Böyle bir tapu ile de ve eski hükümet konağının da Kervansaray içinde bulunması,Kervansaray'ın kapalı kısmının da taş anbar olarak kabul edilmesiyle,Vakıflara ait olması gereken tapu,Maliye bakanlığı adına kesilmiştir.
Vakıflar dava açmış ve mahkeme yıllarca sürmüştür.1985 yılında belediye başkanlığı görevini sürdüren Yüksel ÖZDEMİR,Eski Muhtar defterlerini araştırmış,buradan bulduğu bir satış senedinin Muhtar karar defterine geçirildiğini
görmüştür.Bu kararda Çavuş çeşmesi karşısında ,yanan hükümet konağı arsasından bir kısım yerin satış yazısını,Vakıflar Genel Müdürlüğüne vermiş ve yazı ile Hükümet Konağı yerinin çavuş çeşmesi karşısında olduğu ve tapunun tekrar Vakıflar adına geçmesi sağlanmıştır.
" BU yazı zamanın Muhtarı Mustafa ÖZER'in el yazısı ile Mutarlık karar defterine şöyle yazılmıştır.
Yanıkçılar denen,eski Hükümet Konağı arsasından,80 ve 110 santim eninde müselles bir yerin Kadir KIZILDEMİR'e satılmasına. şeklindedir." u çok açık ifadeli bir kararı 1938 yılında yazdığı için bu karar sureti hükümlü sayılmış ve bu gibi eserlerin ancak,Vakıflara verilebileceği de göz önüne alınarak tapu konusu böylece halledilmiştir.
Şimdi sıra onarımındadır.Önemli kısmı yapılmıştır."
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 78
Kayıt tarihi : 28/07/09
Yaş : 79
Nerden : SULTANDAĞINDAN

Kullanıcı profilini gör http://ishakli03.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz