SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 15

Aşağa gitmek

SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 15

Mesaj  Admin Bir Salı Ağus. 04, 2009 5:53 pm

İSHAKLI SULARI-ÇEŞMELERİ:
1- Baş Çeşme : İSHALI'nın kuruluşuna yakın yapılmış bir çeşmedir.Üstünde piramit şeklinde mermer taş vardır (Bu taşı bazı eski eser kaçakçıları için de para var diye götürüp parçalamıştır) Suyu Oğuz pınarı kaynağından gelmektedir.Sultan birinci Murat zamanından kaldığı rivayet edilir.
2- Çavuş Çeşmesi : Kitabesi alınmıştır.Afyonkarahisar müzesindekikitabe,Çavuş çeşmesine ait diye yazıyorsa da,kitabenin ölçüleri,kitabenin yerine göre değildir.Müzedeki kitabe Sultan Murat zamanına ait olup,bu çeşmenin İSHAKLI'da yıkılan bir başka çeşmenin kitabesi olabilir.Çeşmenin suyu Oğuz pınarı kaynağından gelmektedir. Bu çeşmenin arka yüzüde,çeşme şeklinde güzel bir desenle oyulmuş ve yapılmıştır.Türk yapımı bir eserdir.
3- Lâleli Çeşme : Kitabesi alınmıştır.Kitabe yerinde,kavak resmi olan bir başka mermer taş vardır.Bu kitabe bu çeşmeye ait değildir.Osmanlı devletinin Lâle devrinde yapıldığı sanılmaktadır.Çeşmenin suyu Oğuz pınarı kaynağın-
dan gelmektedir.
Çarşı cami'nin karşısındaki meydandadır.Yüzü kuzeye dönük olan çeşme,muntazam kesme som mermerden
yapılmıştır.Eni 3 Mt.,derinliği1.80 Mt.,Yüksekliği 3 Mt.dir.Ön kemeri 13 mermerden örülmüştür.Bağlama taşında Mührü Süleyman kabartması vardır.İki oluludur,tas yerinin iki tarafını birer Lâle ve üstündeki bir vazoda iki karanfil üç dal,Zerren kabartmalar süsler.Bu Lâle kabartmalarından dolayi "LÂLELİ ÇEŞME" adını almıştır.Çeşmenin yüzü,
yanları ,cephesi ve kemerleri som mermerle yapılmış bir eserdir.kitabesi olmadığı için yaptıran ve yapan belli değildir.Abdest muslukları arka tarafına sonradan yapılmıştır.
Burada bir araştımadan ve bir anıdan bahis etmekte yarar görülmüştür.
"Lâleli Çeşmenin,Çavuş Çeşmesinin,Hamamın kitabelerini bulabilmek umudu ile,Afyonkarahisar Müzesi ve bazı çevre müzelerde araştırma ve tetkikler,Yüksel ÖZDEMİR'in Belediye başkanlığı sırasında yapılmış,ancak çavuş çeşmesine ait olmayan bir kitabe Afyonkarahisar müzesinde bulunmuştur.
Ayrıca Afyonkarahisar da aynı tarihlerde Kültür Müdürlüğü yapan,İlçemizden Muharrem ALDIRMAZ'a durum bele-diyece intikal ettirilmiş,bu kitabelerin aranması kendisinden istenmiştir.Muharrem ALDIRMAZ da Afyonkarahisar,Bovadin ve diğer müzelerde ki,taşları tetkik ettirmiş,aramışsa da İSHAKLI'ya ait kitabelere rastlanmamıştır.
Kitabeler hakkındaki anıya gelince : Merhum Molla Hasan'dan aldığımız bilgiye göre ve Merhum Mustafa ÖZDEMİR ile Merhum Mustafa ÖZER'ir bizlere naklettiğine göre,İSHAKLI'dan kazalık alınınca,kazalığı almaya gelen O,günün memuru veya ayanları tarafından bu kitabeler sökülmüş ve götürülmüştür.Ve denmiştir ki,Kitabeler yerlerinde ve İSHAKLI da kalırsa buranın kaza olduğu unutulmaz belli olur ve ileride buranın halkı hak iddia ederek kazalığı tekrar isterler. Bu sözün ne derece doğru olduğunu,sonradan Merhum Mustafa ÖZER'e de sormuştumZira Mustafa ÖZER 10 yılın üzerinde muhtarlık yapmış,zeki ve bilgili bir kiş idi.Mustafa ÖZER bana bu sözlerin doğru olduğunu,böyle söylendiğini kendisinin de atalarından duymuş olduğunu tekrarlamıştır.Ve kitabelerin götürülmüş olduğunu belirtmiştir"
Sultandağı (İSHAKLI) ilçesini çok seviyorum.Çok güzel bir yerde yerleşmiştir.Yol güzergâhıdır.Yurdun her yerine ulaşım olanakları vardır.Şunu söylemeden de geçemiyeceğim .
Ne üzücü bir durumdur ki,Kazalık gider ses çıkmaz,kitabeler sökülür ses çıkmaz,belediyelik alınır ses çıkmaz,
As.Şb gider ,Halk Bankası gider,Ofis giderihapihane gider,Otel,dükkâlar,arsalar satılır,mezarlıklar arsa olur satılır ses çıkmaz,v.s. v.s. ses çıkmaz,yukarıda da yazdığımız gibi kim ne yaparsa yapsın ses çıkmaz,zenginler,ileri gelenler de bizden olmasın diye ses çıkarmazlar. ACABA İSHAKLI EFSANESİNİN doğruluğumu var.?
Yoksa İSHAKLI hep mezarlıklarını söküp üzerine evler yapmış,sanki başka arsa yokmuş gibi,hep mezarlıkların yerini değiştirmiş,üzerimize ölü toprağı serpildi de sesimiz mi çıkmıyor ?Veyahutta hep mezarlıklarını,kamu mallarını tahrip ettiği için,Bilginlere,ilim adamlarına yer vermediği,saygı göstermediği için intizar (İLENÇ) mı aldı ?
Ben böyle olduğunu sanmıyorum.Sadece silkinemiyoruz.
4- Oğuz Pınarı (Kaynağı): Yukarıda da bahsettiğimiz gibi,üç çeşmenin suları bu kaynaktan beslenir.Ayrıca saniyede 5-6 litre suyu ana kaynaktan şehir suyunu besler.Yaz aylarının ortasına kadar,fazla gelen suları ile
bahçelerin sulanmasında da kullanılır.Bu su ile birlikte DERE kaynağıda ,Oğuz kaynağı ile yaz aylarının ortasına kadar bahçe sulamasında kullanılmaktadır.Oğuz kaynağı,oğuz deresinin Demirkapı mevkiine yakın ve toprağın 3-4 mt.kadar alyındaki bir mağara (İN) dan çıkmaktadır.

NOT: YÜKSEL ÖZDEMİR ADI VERİLEREK ALINTI YAPILABİLİR
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 78
Kayıt tarihi : 28/07/09
Yaş : 79
Nerden : SULTANDAĞINDAN

Kullanıcı profilini gör http://ishakli03.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz