SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 6

Aşağa gitmek

SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 6

Mesaj  Admin Bir C.tesi Ağus. 01, 2009 1:53 pm

Süleyman Şah öldükten sonra,yerine oğlu I.Kılıç Aslan oturması gerekirken,Büyük Selçuklu Sultanı Melişah,Ebilkasım'ı 1086 yılında tayin etti.Ebilkasım çalışkan bir beydi.
Sultan Melikşah'ın 1092 yılında ölmesiyle,yerine oğlu Sultan Mahmut geçmişti.Yeni Şah,Anadolu Selçuklularının başına Süleyman Şah'ın oğlu I.KılıçAslan'ı oturtarak,KılıçAslan'ı babasının yurduna kavuşturmuş oldu.
I.Kılıç Aslan nisbeten dağılmış olan birliği yeniden tesis ederek,babası Süleyman Şah'ın kurduğu devlet birliği ve binası da eski şeklini almış oldu.Kılıç Aslan babasının ruhunu ş'ad edecek şekilde çalıştı ve daha kuvvetli ve daha gösterişli bir devlet kurmaya muvaffak oldu.Üç dalga halinde gelen Gaçlılarla aslanlar gibi dövüştü ve yurdunu korudu.
I.Kılıç Aslan Devletin başkentini M.1097 de tekrar Konya 'ya getirmiştir.Konya,Selçuklu devleti çökünceye kadar başkent olarak kalmıştır.Haçlıların savaş ve yağmaları İSHAKLI'yı da etkilemiş,kâh Bizasnlıların uç şehri gibi olmuş,kâh Selçukluların uç şehri gibi olmuştur.Bu yüzden pek çok kereler yağma ve yıkıma uğramıştır.
M.1116 yılında Bizans imparatoru Aleksi Kommen Konya'yı almak için yola çıkarak İSHAKLI'yı zaptetmiş ve karargâhını Akşahir'e kurmuştur.Bu savaştan bir sonuç alamayan imparator geri dönmüştür.
M.1143 te Bizans imparatoruII. Manuel Kommen aynı şekilde Konya'yı almak için yola çıkmış,Selçuklu Sultanı I.Mesutla İSHAKLI ve Akşehir arasında savaşa tutuşmuştur.Sultan Mesut bu savaşta yenilmiş ve Bizans orduları İSHAKLI'yı yağkalamışlardır.KONYA'yı alamayan Bizans orduları,geri dönmüş,dönerken yine İSHAKLI yağmalanmıştır.
M.1147 de Sultan Mesat'un döneminde haçlılar fırtınası yine patladı.Kılıç Aslan zamanında Konya dan geçip Kudüs'ü alan ve M.1099 da bir devlet kuran Haçlılar Türk ve İslam emir ve prenslerinin saldırı ve tazyikleri karşısında bunalmışlar ve Avrupadan yardım istemişlerdir.
Almanya imparatoru III.Konrad ve Fransa kralı II.Lui,kuvvetli ordularının başında Bizans yoluyla Anadoluya geçtiler.Bizans II.Manuel Kommen haçlıların böyle zaman zaman kendi topraklarından geçmelerini istemiyor ve kuşkulanıyordu.Sultan Mesutla daha önceden gizlice anlaşmışlardı.Sultan Mesut Anadoludaki bütün kalelerini,bu arada İSHAKLI,Yahsiyan ve Akşehir kalelerine de tamir ve tahkim etti.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 78
Kayıt tarihi : 28/07/09
Yaş : 79
Nerden : SULTANDAĞINDAN

Kullanıcı profilini gör http://ishakli03.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz