SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 5

Aşağa gitmek

SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 5

Mesaj  Admin Bir C.tesi Ağus. 01, 2009 1:53 pm

Nikefor Biyonneas'ın Rumeli ordularıda güçlü olduğundan,yeni imparatorun onu ortadan kaldırmaya gücü yetmeyecekti.Çünkü elindeki kuvvetleri yetersizdi.Anadoludaki Kutulmuş Zadelerden yine yardım istedi.Selçuk prensleri bu isteği kabul ederek Üsküdar'a kadar yardıma geldiler.Bu arada da fırsattan istifade,karargâhlarını Kütahya civarına kadar getirmişlerdir.
İmparator Rumelide meşgul olurken,Selçuklu Oğuz Türkleride batı ve kuzey Anadoluda topraklarını genişletiyor ve hakimiyet tesis ediyorlardı.Bu arada da İSHAKLI ve çevresine yeni insanlar geliyor ve İSHAKLI önemli bir yer olmaya aday durumuna geliyordu.
Büyük Sultan Melikşah,Süleyman Şah'a vaat ettiğiegemenlik ve bağımsızlık menşurunu göndermiş,Bağdat Halifeside Süleyman Şah'a Sultanlık ünvanını vermişti.Gazilik vasfınıda benimseyen Süleyman Şah,Böylelikle Anadolunun ilk bağımsız hükümdarı olmuştur.
Bir çok bilgi ve tarihi bilgilerden de anlaşılacağı üzere Süleyman Şah egemenliğini Hicri 470,miladi 1076-1077 yıllarında kazanarak,idare merkezini Konya da kurmuş ve istiklâl menşurunu burada okutmuştu.Konya Selçukluların ilk başkenti olmuş ve SİHAKLI da Konya'ya bağlanmıştı.
Yukarıda bahis edildiği gibi,Kutulmuş Zadeler Bizans imparatoruBotanyedes'in emrine,Rumelinde isyan ederek İstiklâlini ilân edenBiyennos'a karşı kullanılmak üzere Oğuz Türklerinden teşkil edilmiş yardımcı kuvvetler vermişlerdi.Rumeli komutanıda kendisine Peçenek Türklerinden aldığı yardımcı kuvvetleri savaşa sürünce,karşılarında kandaşlarını gören Türkler savaşı gevşettiler ve Biyennos'un ordusu bozuldu kendiside tutsak oldu.
İmparator olma hevesi neredeyse bütün Bizans komutanlarına musallat olmuştu.İstanköy adasında bulunan Melissennos adında bir Bizans komutanı da imparatorluğunu ilan etmek için,Kutulmuş Zadelerden yardım istedi. Batı Anadolu da Türklerin ellerine geçen kalelerin fethinde,bu Bizans komutanı Türklere yardımcı oldu ve imparatorluğunu da ilan etti.İznik'e giderek yerleşti,İstanbul'un fethi için hazırladığı orduyu techiz etti ve Süleyman Şah'tan yardım istedi.Bu sırada Bizans ordusu İznik'i kuşatmıştı.Bizans ordusu üstün kuvvetler karşısında kuşatmayı kaldırdı ve savaşa mecbur oldu.Savaşta mağlup olan Bizans ordusu ricat etti ve İstanbul'a döndü.Süleyman Şah İznik'i sınırlarının içine alarak,hakimiyetini İznik te tesis etti.İmparator olmak istiyen Mellissenas'ın isteğide olmadı.
Süleyman Şah milâdi 1080 de başkenti,Konya dan İznik'e getirdi.Bursa,İzmit,Kocaeli,Bilecik gibi yerlerdeki bütün kaleler az zaman içinde,Anadolu Selçuklu devletinin siyasi hakimiyetini kabul etmek zorunda kaldılar.İşte bütün bu savaşlar ve İznik'in başkent olması sonucu,Selçuklu orduları İSHAKLI'nın içinden geçerek i,lçenin o zamanki önemini iyice arttırmış oldu.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 78
Kayıt tarihi : 28/07/09
Yaş : 79
Nerden : SULTANDAĞINDAN

Kullanıcı profilini gör http://ishakli03.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz