SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 4

Aşağa gitmek

SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 4

Mesaj  Admin Bir C.tesi Ağus. 01, 2009 1:52 pm

SELÇUKLULAR DEVRİ :
1071 den sonra Kutulmuş Zade Süleyman bey,Anadoluyu fethetmeye başlamıştı.1074 te karargâhını Birecikte kurmuştu. Milâdi 1077 yılından itibaren Bizans imparatorunun tahtı ve Anadoludaki toprakları müthiş bir tehlike geçirmeye başladı.Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah,Kutulmuş Zade Süleyman Bey'i Anadoluda almış oldukları yerler için,hükümranlık ve hükümdarlık haklarını tanıyor ve Sultanlık Menşuru veriyordu.
Bizans imparatoru Mişel Dükas'ın 1071-1078 Rumelideki komutanı Nikefor Biyonneas,imparatoruna karşı baş kaldırmış ve hükümdarlığını ilan etmişti. Anadolu ordularının baş
komutanı Nikefor Botanyetes de meslektaşını taklit ederek,imparatorluğunu ilan etti ve Bizans başkentine yürümek için hazırlanmaya başladı.
İki isyan ve iki ateş arasında kalan Bizans imparatoru Mişel Dükas tehlikeyi önlemek için Anadolu (Küçük Asya)nun iç taraflarını fetheden Kutulmuş Zadelerden Mansur ile Süleyman Şah'a baş vurarak ve yüklüce bir para vadederek, Anadolu baş komutanı Nikefor Botanyetes'in İstanbula yürüyüşünü durdurmalarını rica etti.
II Horasan ve Selçuklu Hükümdarı Alpaslanın evvelce Bizans'a iltica eden eniştesi ile diğer Türk Komutanlar, durum ve fırsattan faydalanarak Nikefor Botanyetes'e katıldılar.Botanyetes kendisine katılan Türk Komutanlarını, Kutulmuş Oğullarının Karargâhına göndererek ve bazı tavizlerde vererek, karşılığında Bizans'a karşı serbest olmak ve kendisine yardım edilmesini bile temin etti.
Kutulmuş Zade Süleyman Şah bu tarihlerden evvel Konyayı ve Konyanın batısındaki Kevele Kalesini ve bu civardaki diğer kaleleri fethetmiş ve batı Anadoluya doğru genişlemeye başlamıştır.Bu genişleme sırasında Akşehir,Yahsiyan (Gölçayır) ve İSHALIyıda almıştı.İşte İSHAKLI ilk defa Konya Selçuklu Hükümdarlığının Kurucu olan Süleyaman Şah tarafından Bizanstan alınmış ve Selçuklu Türk Devleti sınırlarına katılmıştır.İSHAK BEYinde bu ordulardan birisinde komutan olması ihtimal dahilindedir.
Bizans Devletinin Anadolu Orduları Başkomutanı Nikefor Botanyetes hazırlıklarını tamamlamış, önce İznik'i sonrada İstanbulu alarak İmparatorluk tacını giymiştir.Artık sıra Rumelindeki rakibi Nikefor Biyonneası ortadan kaldırmaya gelmişti.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 78
Kayıt tarihi : 28/07/09
Yaş : 79
Nerden : SULTANDAĞINDAN

Kullanıcı profilini gör http://ishakli03.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz